top of page

Пројекти

,,Образовање за мир у Србији - Међународне
школе мира'',  (ПСИ) „ Peaceful Schools International''

 

2003 - 2016... 

 

Наша школа је од децембра 2003.године почела са активностима које су се ослањале на идеје организације „Међународне школе мира“ (ПСИ). То је организација која помаже наставницима да едукују и срце и ум својих ученика.Она даје подршку школама које су посвећене креирању и очувању културе мира. Њен оснивач је Hеttу van Gurp просветни радник и директор школе у Новој Шкотској. Вођени идејама ове организације потрудили смо се да се побољша атмосфера мира и толеранције у школи и креирали наш сопствени пут до мира.

Почетком 2005. године добили смо плакету и заставу и званично постали једна од чланица ове велике међународне организације која има своје чланове не само у Канади, већ и у Северној Америци, Северној Ирској, Македонији, Црној Гори, Србији.

Током свих ових година примењујемо идеје „ПСИ“ и прилагођавамо их условима наше школе.Тако је настало наше „Дрво пријатељства и љубави “ које тематски украшавамо и које преноси поруке пријатељства и љубави,Ученички парламент се активно укључио у креирање атмосфере у школи, све је више хуманитарних акција како за наше ученике тако и за друге којима је помпћ потребна (штићенике дома „Душко Радовић“ и установе „Мара“); почетком 2009. године почели смо са обуком ученика за вршњачко посредовање на основу „ Водича за конструктивно решавање сукоба у школама“ који је написала Hetty van Gurp; сваке године бирамо „ НАЈ-ДРУГА“ одељења према критеријумима који се односе на подршку и помоћ другу, толеранцију, саосећајност; родитељи се активно укључују у креирање атмосфере у школи; за наше активности које промовишу мир имамо подршку локалне заједнице. Наше идеје и активности размењујемо са представницима „ Међународних школа мира“ и оне су често објављиване у часопису који издаје ова организација „ Школе мира за бољу будућност“.

Имали смо посебну част да нашу школу, јуна 2008. године, посети госпођа Hetty van Gurp, оснивач ове хуманитарне организације. Ученици и наставници школе провели су време у пријатном дружењу и размени са Hetty van Gurp. Том приликом, 05.06.2008. године Hetty је одржала предавање на тему „ Вршњачко посредовање у сукобима“. Ово предавање одржано је у амфитеатру хотела „Радон“ и сви заинтересовани могли су да га прате путем WEB телевизије.

http://peacefulschoolsinternational.org/uncategorized/practicing-peace-at-ivan-goran-kovacic-school

 

 

Пројекат од националног значаја: „Професионална 
оријентација на преласку у средњу школу“

 

2012 - 2016... 

 

Циљевима образовања и васпитања предвиђено је да школа обезбеђује за све ученике, између осталог, оспособљавање за доношење ваљаних одлука о избору даљег образовања и занимања, сопственог развоја и будућег живота; развој кључних компетенција потребних за живот у савременом друштву, оспособљавање за рад и занимање стварањем стручних компетенција, у складу са захтевима занимања, развојем савремене науке, економије, технике и технологије.

Реализација програма ПО остварује се кроз пројекат Професионална оријентација на прелазу у средњу школу, који има за циљ успостављање функционалног и одрживог програма професионалне оријентације за ученике/це који завршавају основну школу.

Програм професионалне оријентације конципиран је на основу процесног, динамичког, петофазног модела професионалне оријентације. По овој концепцији, основни циљ програма професионалне оријентације је подстицање развоја личности ученика/ца до промишљене, ваљане и реалне одлуке о избору школе и занимања, планирање каријере и укључивање у свет рада.

Активности које  се остварују на радионицама у раду са ученицима/цама омогућавају да примерено узрасту, изграде сазнања, развију умења, способности и вредности које ће бити основа за самостално, компетентно, одговорно и ваљано одлучивање о избору школе и занимања, планирање каријере и укључивање у свет рада.

Реализација програма ПО започела је школске 2012/2013. обуком школског тима, који чине стручни сарадници и наставник, за примену програма ПО у трајању од три дана, а затим  је уследила,  у току школске године, имплементација програма ПО са ученицима 7.разреда, у складу са моделом имплементације који су  тим и Школа изабрали. Од идуће школске године тим за ПО је добио нове чланове, а укључио је све ученике 7. и 8. разреда у програм ПО. За разлику од прве школске године када се програм ПО спроводио као пројекат, сада је програм ПО интегрисан у наставне предмете.

Пројекат ,,Школа без насиља - Ка сигурном и подстицајном окружењу за децу,,

 

2009 - 2012. г.

 

Интересовање за програм ,, Школа без насиља“ постојало је у нашој школи и пре званичног укључења. Да бисмо што пре почели са програмом у школи је организована добровољна акција прикупљања новчаних средстава која би убрзала наше укључење у овај програм. Међутим,  није се прикупило довољно новца а спонзора није било. Прикупљени новац прослеђен је УНИЦЕФ-у као помоћ програму.

Школа је 5. марта 2009. године добила званично обавештење да нам је уз подршку

националног амбасадора УНИЦЕФ-а, Ане Ивановић, грађана Града Београда и Инфостана омогућено укључење у програм ,,Школа без насиља-ка сигурном и подстицајном окружењу за децу“ .

Свечаним потписивањем Меморандума о сарадњи између УНИЦЕФ-а и Основне школе ,,Иван Горан Ковачић” 16. априла 2009. године наша школа је постала једна од 165 школа из Србије и десетак из Ниша које су укључене у овај програм. Меморандум су потписали овлашћени представник УНИЦЕФ-а, Јасмина Гејо и директор школе, Стева Тричковић. Потписивању Меморандума присуствовали су ученици школе, наставници, родитељи, представници локалне заједнице и медији.

Наредних годину ипо дана трудили смо се да савладамо све кораке програма и да наша школа постане мирно и подстицајно окружење за све ученике. Активности су се низале једна за другом.

Ученици и сви запослени попнили си упитнике који су показали степен и врсту насиља које је најзаступљеније у нашој школи. Следила је едукација у коју је био укључен цели колектив, затим радионице за ученике од првог до осмог разреда. Дефинисана су одељењска правила а из њих су проистекла Школска правила. Формиран је Тим за спречавање електронског насиља, за Школоско форум позориште, за превенцију злоупотребе дрога, за организацију спортских такмичења, за маркетинг, за израду евиденционих образаца; за Унутрашњу заштитну мрежу, за рад са Вршњачким тимом.

На крају школске 2010/11. године, школа се пријавила на конкурс UNICEFa, за добијање

плакете Школе без насиља.

У циљу провере промена у школи насталих применом програма ,,Школа без насиља-ка

сигурном и подстицајном окружењу за децу“ још једном је спроведено истраживање о насиљу у нашој школи јуна 2011. године. Подаци су обрађени и послати Институту за психологију.

Били смо пресрећни када је Директору школе, Стеви Тричковићу, и координатору пројекта «Школа без насиља», Јелени Ивановић, на трећој конференцији Мреже школе без насиља 28. новембра 2011. године, у Београду уручена плакета којом се потврђује да је школа успешно развила све компетентне превенције насиља у школском окружењу. Овај програм допринео је да се у школи смањи степен насиља и нетолеранције и да се створи здраво и сигурно окружење за ученике, наставнике и родитеље . Зато се и данас у оквиру рада Тима за превенцију и заштиту ученика од насиља примењују многи садржаји који су кроз овај програм отпочели.. Заједно са Тимом за Међународне школе мира и Ученичким парламентом уводе се и нове активности које доприносе безбедности и превенцији насиља. Тако је Вршњачки тим учествовао у обуци за Вршњачко посредовање спроведено у оквиру пројекта Школе мира, у продаји УНИЦЕФ-ових честитки коју је покренуо Ученички парламент, у избору за НАЈ-ДРУГА као и у многим активностима у школи које организује Тим за заштиту ученика и од насиља и Вршњачки тим, а које промовишу мир, толеранцију и ненасилно решавање сукоба.

 

Међународни пројекат Денизен Ценра за Грађански 
Активизам из Сврљига „Прекогранична сарадња Србије и Бугарске“
 

2009 - 2011. г.

 

У оквиру прекограничне сарадње Србије и Бугарске организовани су семинари Денизен центра за грађански активизам из Сврљига у сарадњи са Професионалном гимназијом „ Г. М. Димитров“ из Бугарске (мај- јуни 2010. године) у којима је учествовала наша школа („Прекогранични тренинг за тренере“ - Ивана Богићевић и Драгана Радуловић). Као резултат ове обуке и потреба наше школе и средине настао је пројекат “Успешно укључивање деце са посебним потребама у одељења редовне школе“.

На почетку школске 2010/11. године овај пројекат је реализован у два одељења првог разреда у нашој школи. Циљ нам је био да сензибилишемо наставнике, родитеље, ученике и окружење за прихватање деце са сметњама у развоју као и да створимо пријатељску, толерантну и доступну образовну средину за сву децу. Осим тога желели смо да промовишемо инклузивно образовање и развијемо сарадњу са родитељима и са релевантним институцијама у локалној заједници.

Рaдионице осмишњене у оквиру овог пројекта (формирање слике о себи, другарство,толеранција, богатство различитости) одржане су септембра 2010. године. Ученици два одељења првог разреда, у којима је било деце са сметњама у развоју, кроз игру, цртање и размену постали су осетљивији на ове теме и спремнији да прихвате различитости. Родитељи ученика укључених у програм променили су став према инклузији и у већем броју показивали спремност да дају подршку укључивању деце са сметњама у развоју у одељења редовне школе. Програм је осим Денизен центра за грађански активизам из Свљига подржала и Општина Нишка Бања. Реализација пројекта је медијски пропраћена.

 

Новембра месеца 2011. године пројекат “Успешно укључивање деце са посебним потребама у одељења редовне школе“ је представљен у Врњачкој Бањи у оквиру прекограничне сарадње Србије и Црне Горе на сајму „ Друштвена постигнућа кроз едукацију“. Имали смо прилику да представимо наш пројекат, нашу школу и општину и разменимо искуства са представницима школа из Црне Горе.

Све ове пројекте финансирала је ЕУ,а реализовала делегација ЕУ у Републици Србији.

,,Стратегија образовања деце са сметњама у развоју- предлог елемената стратегије за развој образовања"

 

2005 - 2010. г.  Пројекат Министарства просвете и спорта

 

Школа је од 2003. године укључена у пројекте инклузивног образовања. Била је једна од 15 школа у Србији у којој је спроведено истраживање са циљем да се процени тренутно стање и испитају ставови према инклузивном образовању као предуслов за реализацију пројекта „Од праксе ка политици“. Овај истраживачки пројекат под називом „ Деца са развојним тешкоћама у редовним основним школама у Србији – тренутно стање и ставовски предуслови за потенцијалну инклузију“ настао је у оквиру заједничког пројекта Министарства просвете и спорта, UNICEFа и Save the Children Fonda.

Као наставак овог пројекта уследио је пројекат „ Инклузивно образовање кроз мрежу наставника и школa“ чији је циљ био да се у десет градова у Србији успостaве локални тимови који окупљају стручњаке разних профила са задатком да повећају обухват деце са посебним потребама кроз редовне школе и сензибилишу микро средине у којима раде. На пројекту је учествовало преко 150 људи. У Нишу је 2005. године оформљен „МИО ТИМ“ у чијем раду су учествовала два наставника наше школе             ( Драгана Радуловић и Оливера Пешић). Радом локакних тимова прикупљени су примери добре праксе и 2007. године објављени у књизи „ Водич за унапређивање инклузивне образовне праксе“. У овој књизи објављено је пет примера добре праксе наставника наше школе.

 

Пројекат Европске уније и  Министарства здравља 
Републике Србије ,,Имплементација националне стратегије против злоупотребе дрога'' (ИНСАДА).

 

2009 - 2011. г.

 

Као  завршна активност пројекта Имплементација националне стратегије  против дрога, у нашој школи је организована манифестација  "Лепша страна живота" заједно са школама  "Душан Радовић" и  "Вук Караџић".

Међународно истраживање образовних постигнућа
ученика у области математике и природних наука ТИМСС 2011

 

јануар - мај 2011. г.

 

Наша школа је једна од 160 школа из Србије које су учествовале у Међународном истраживању образовних постигнућа ученика у области математике и природних наука ( ТИМС 2011 и ТИМС 2012). 

Од марта до јуна 2011. године наша школа је у сарадњи са Удружењем грађана за подршку развоју квалитетног и доступног образовања „Другачији заједно“ учествовала у реализацији пројекта „ Инклузија без илузија“. У оквиру пројекта у школи је организована обука за учитеље, наставнике и родитеље деце са одређеним тешкоћама у учењу и развоју која похађају нашу школу. Теме радионица кроз које смо прошли су: Емоционалне сметње и сметње понашања, Сметње читања и писања, Гранична стања интелигенције и сметње рачунања, Поремећај пажње и активности (АДД/АДХД). Циљ нам је био да ојачамо сарадњу између родитеља деце са одређеним тешкоћама у учењу и развоју и професионалаца из образовања и да укључимо родитеље као равноправне партнере редовних основних школа.

bottom of page